Baileys Cake

Baileys Cake

Baileys Cake

perberesit

200 gr çoko e zeze
250 gr gjalpe+ extra
300 gr sheqer
2 vanile sheqer
4 veze
300 gr miell+ extra
1 pluhur pjekes
50 gr cacao puder
200 ml baileys
1 luge cajit me vajPergatitja

Kalojm ne rende 50 gr çoko e grijm imet.
Perziejm gjalpen, sheqerin dhe vanile sheqerin bashke derisa masa te behet kremoze. Shtohen vezet 1 nga 1 duke rrahur me mixer.
Shtojani çokon e grire dhe perzijeni. Pastaj shtoni 100 ml baileys.
Miellin, pluhur pjekes dhe cacao behen bashke shtoni tek gjalpe ngadal duke shtuar dhe 100 ml tjera te baileys.
Formen e cake e lyejm mire me gjalpe dhe permiellim, miellin e tepert e largojm shtohet masa ne forme dhe pjekim ne 175 gr per 45 min.

Pasi eshte pjekur e lem cakeform permbys, lereni ashtu te qendroj nderkohe ftohet dhe shkeputet nga forma.
Ne fund bejme glazuren au bain-marie shtohet vaji dhe çoko dhe e shkrijme, kete ia hedhim siper cake.
Ruajeni ne nje vend te thate dhe ftohet. Jo ne frigo.ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Biskota molles

Biskota me cokollad

Kek molles me salce vanile

Cupcakes

Avokado cupcake

Cake te kripura

Kek molles e shpejt

Tiramisu me shije te muajve nentor/dhjetor speculaaskruiden ne Holande.

Kek portokalli

Torte me puding vanileje

Kek karrotes

Kek limoni

Domate te mbushura me bulgur dhe mish te grire

Toptha me mish te grire me patate

Filed Under: Embelsira, Uncategorized

Bakllava

Bakllava

Bakllava
Perberesit

3 te verdhat e vezeve
1 veze komplet
1 gote cajit (gota vogel) me qumesht
1 gote vaj
1 gote uje
1 pluhur pjekes
1 luge gjelle uthell
miell
arra
1 maje thikes me sheqer
1 maje thikes me kripe
350 gr gjalpe
600 gr nisheste

sherbeti

1.400 kg sheqer
800 ml uje
2 luge leng limoni

Pergatitja:

Te gjithe perberesit e lartpermendur bashkohen derisa formojm nje brum. Enen mbulojeni me plastikfoli e lyer me vaj dhe lereni te qendroj 1 nate ne frigo.
Te nesermen i ndan kulacet (nga ky brum me kane dal 36 kulace pak me te medhenje sesa kokrra e arres). Kulacet i mbuloni me lecke kuzhines dhe i lem 1 ore keshtu. T’hollojm nga 2 peta pernjehere shtrohet ne fillim te petes arrat dhe bejme role me ndihmen e t’holluses. Presim ne copa te vogla dhe shtojm siper saj gjalpen e shkrire. Pjekim ne 150 gr per 3 ore.

Per sherbetin na duhet uji dhe sheqer me leng limonit. Ziejm ujin derisa sheqeri te shkrij dhe fillon te trashet pak bejeni prove me luge nese bie ngadal nga luga sherbeti eshte gati. Ketu duhet ta dini qe bakllava duhet me qene e nxeht dhe sherbeti i ftohet ose e kunderta.

Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Kek molles me salce vanile

Torte me puding vanileje

Avokado cupcake

Kek portokalli

Dips ose lyerje per buke

Dips me peshk tuna

adacake

quinoa me salmon&merluc

Pizza tuna

Tave furre me patelxhan

Mango-Shege-Panxhar

Dips me fasule

Dips me avocado & gjize

Dips me speca te kuqe

Filed Under: Embelsira, Uncategorized

Buka tenxhere

Buka tenxhere

Buka tenxhere

Kliko fotot per te zmadhuare Perberesit:
3 gota uje vaket

1 luge gjelles jo plot kripe himalaya

1 luge gjelles jo plot me maja (bio)

Mjalte

Fara kungullit te bluara

Fara linit

Vaj kokosit

Miell integral sa te ka nevoj (nuk e kam peshuar)

Pergatitja:
Ne uje shtojme kripen, mjalten, vajin dhe maja e lem ashtu deri maja te shkrihet. Tani e lem te dyfishoj brumi.

Tenxheren e fusim ne furre qe te nxej ne 220 grad.

Hedhim pak miell ne tenxheren e nxehte pastaj brumin dhe lyejm siper me pak vaj ose uje (une perdora uje) dhe vendosni farat siper futeni ne furre per nja 45 min deri 1 ore.

Pasi eshte pjekur lereni ashtu te qendroj sa te ftohet.

Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

Buke te vogla

supe me presh dhe mish grire

Buke me qepe & kackavall

Buke te vogla me shafran & rrushe i thate

Patate furres me presh

Kifle

Buke per hamburger

Crepa furres

Buke me kackavall

Buke e mbushur me presh dhe panxhar

kifle me cokopasta

buke te mbushura me djathe

Smoothie me Kumbulla dhe shalqi

Filed Under: Brumera, Te gjitha recetat

Buka tenxhere

Buka tenxhere

Buka tenxhere

Kliko fotot per te zmadhuare Perberesit:
3 gota uje vaket

1 luge gjelles jo plot kripe himalaya

1 luge gjelles jo plot me maja (bio)

Mjalte

Fara kungullit te bluara

Fara linit

Vaj kokosit

Miell integral sa te ka nevoj (nuk e kam peshuar)

Pergatitja:
Ne uje shtojme kripen, mjalten, vajin dhe maja e lem ashtu deri maja te shkrihet. Tani e lem te dyfishoj brumi.

Tenxheren e fusim ne furre qe te nxej ne 220 grad.

Hedhim pak miell ne tenxheren e nxehte pastaj brumin dhe lyejm siper me pak vaj ose uje (une perdora uje) dhe vendosni farat siper futeni ne furre per nja 45 min deri 1 ore.

Pasi eshte pjekur lereni ashtu te qendroj sa te ftohet.

Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

Buke te vogla

supe me presh dhe mish grire

Buke me qepe & kackavall

Buke te vogla me shafran & rrushe i thate

Patate furres me presh

Kifle

Buke per hamburger

Crepa furres

Buke me kackavall

Buke e mbushur me presh dhe panxhar

kifle me cokopasta

buke te mbushura me djathe

Smoothie me Kumbulla dhe shalqi

Filed Under: Brumera, Te gjitha recetat

Kek molles e shpejt

Kek molles e shpejt

Kek molles e shpejt

Kliko ne fotot per te zmadhuare. Perbersite
4 veze

1 gote sheqer

1 gote vaj misri

1 gote qumesht

1 vanille sheqer

rrahim me mix 10 min..
pastaj shtoni 1 pluhur pjekes

3 gota miell te situra

1 luge cajit kanel

mollet e prera siper ne feta te holla mund t’ja heqni lekuren nese doni!
Pjekja ne temp 180 grad.
Shpejt, lehte dhe e shijshme.

Ps: here tjeter do e zgjeroj formen e tepsis qe te dal pak me e ulet keshtu me duk pak e lart!

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Tiramisu me shije te muajve nentor/dhjetor speculaaskruiden ne Holande.

Kek molles me salce vanile

Avokado cupcake

Cupcakes

Tiramisu pa veze

Dessert me cokollade

Kek molles

Biskota molles

adacake

Mollet me therrime (applecrumble)

Kek limoni

Kek portokalli

Kek karrotes

Torte me puding vanileje

Filed Under: Embelsira

Lasagne me salmon dhe kungulleshka

Lasagne me salmon dhe kungulleshka

Lasagne me salmon dhe kungulleshka
Perberesit:

1-2 kungulleshka
300 gr krem djathi si philadelphia
100 ml qumesht
1 thelpinje hudher
1 luge oregano
3 luge vaj ulliri
250 gr salmon (ose salmon i tymosur)
6-8 fleta lasagne
Koper
80 gr djathe parmesanPergatitja:

Kungulleshkat i presim per se gjati, keto i avullosim rreth 5 min. Ne te njejten kohe ne nje ene te posacme ziejm dhe fletat e lasanjes per 5-7 min. Marrim krem djathin (philadelphia) bashkojm me hudhren, oreganon, 3 luge me vaj, kripe dhe piper i zi, perzijeni mire. Lyejm taven pak me krem djathin e pergatitur me pare shtojm fletat e lasagnes dhe nje rend me kungulleshka tani shtojm salmonin te cilen me pare e kemi prere imet dhe koper. Kete perseriteni njesoj deri ne fund.

Shtojani siper saj qumeshtin, ne fund duhet ta mbuloni me krem djathin dhe parmesanin e kaluar ne rende. Pjekim ne furren e parangrohur ne 180 grad, per 30-35 min.

Servojeni direkt.

Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Lasagne me kungulleshka.

Krem salmoni & ereza

Salmon patate dhe perime

quinoa me salmon&merluc

Salmon me djathe feta dhe koper

Omelet me spinaq

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

supe me presh dhe mish grire

Tartë me spinaq dhe salmon

Lazanje me spinaq dhe fileto pules

Patelxhan ne salce domatesh

Peshk furres ne shtrat te vezes se bardhe

peshk ne fileto paste dhe salce specave:

Peshke ne salce mustard

Filed Under: Gatime peshku

Makarona me brokoli dhe fileto pules

Makarona me brokoli dhe fileto pules

Makarona me brokoli dhe fileto pules

Kliko ne fotot per te zmadhuare. Perberesit:
4 fileto pules

1 koke brokoli

200 gr kackavall

2 pako pana

1 salce kosi

Makarona

1 luge cajit hudher puder

1 luge cajit kripe

Piper i zi

Pergatitja:
1. Makaronat i ziejm ne uje te mjaftushem me kripe. Kullojeni dhe shpelani me uje te ftohet. Pastaj ne tenxhere/tigan skuqim me pak gjalpe.
2. Marrim filetot e pules i pastrojm dhe i thajm me lecku kuzhines.

Hidhni siper saj pak kripe dhe piper i zi ne gjitha anet.

Ia japim nje skuqje ne tigan/grill sa t’i japim nje ngjyre te bukur pastaj i heqim.

Vendoseni filetot ne tepsi, mbi shtojme brokolin (brokolin mund ta avullsoni ca minuta perpara)

3. Merremi me salcen:

Ne nje tenxhere shtojme panen, salce kosin, hudher puder, pak kripe, piper i zi perziejm mire sapo fillon te marre nje vale shtojme kackavallin dhe vazhdojm duke perzier!

Kur kackavall eshte shkrire ia hedhim filetove siper pastaj e fusim ne furre, rreth 25 min.
Servojeni me makarona

Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Lazanje me spinaq dhe fileto pules

Dips pules

Spageti me fileto pules

fileto pules me ananas

Fileto pules ne salce kosi

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Brokoli me kackavall

Buke me brokoli

peshk ne fileto paste dhe salce specave:

Bouillion pules

Marinimi pules

Pergatitja pules

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

Filed Under: Pasta, Te gjitha recetat

Marinimi pules

Marinimi pules

Marinimi pules

Perberesit per marinim:
1 luge cajit safran

1 piper i kuq

1/2 luge cajit piper i zi

4-5 luge vaj

Perberesit per brenda pules:
1 Limon

6-7 hudhra

trumze

Kripe himalaya

50 gr gjalpe

Pergatitja:
Brenda pules ka: limon e prere ne copa te vogla,hudhra, trumze, kripe i trash himalaya, 50 gr gjalpe.

Nen lekure te pules: trumze dhe kripe lereni disa ore te qendrojne keshtu.

Pjekim ne furre te mbuluar me aluminfoli ne 200grad per 30 min pastaj e heqim aluminfolin dhe e lem 20 min tjera qe te pjeket e tera dhe te marre ngjyre te bukur.

Pjekja pules varet nga pesha e saj qe ka.

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Role pules me perime

Pergatitja pules

fileto pules me ananas

kofsha pules ne cornflakes

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

Fileto pules ne salce kosi

Bouillion pules

Makarona me brokoli dhe fileto pules

Lazanje me spinaq dhe fileto pules

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

Spageti me fileto pules

Dips pules

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Filed Under: Gatime pule, Te gjitha recetat

Pasta integrale me salmon dhe lulelaker

Pasta integrale me salmon dhe lulelaker

Pasta integrale me salmon dhe lulelaker

PERBERESIT

1 lulelaker e vogel
1 luge gjelles me gjalpe
1/2 luge gjelles me miell
350 qumesht i perzier me uje
210 gr pasta integrale
250 gr salmon pa lekure
25 gr djathe kackavall
1 luge gjelles me vaj ulliri
1 luge e vogel me oregano
1 grushte me majdanoz

PERGATITJA

Gjethet e lulelakres i pastrojm dhe thajm mire, vendosim ne tepsi me leter pak vaj ulliri dhe origano fusim ne furre deri te zbus.

Pastat i ziejm sipas pershkrimit qe kane ne pako.
Marrim lulekaren e pastrojm, gjethet e brendshme te saj i ruajm.
lulelakren presim ne copa te vogla, qerojeni trungun e saj dhe prisni ne copa te vogla.

Lulelakren dhe trungun e saj e avullosim per pak minuta.

Salca:

Shkrijm gjalpen shtohet mielli skuqim shkurt keto bashke, shtohet uji perzier me qumesht dhe perziejni me tel kuzhines. Lereni te ziejn ne zjarre te ngadalt ku do te shtoni dhe pak kripe dhe pak piper i zi ne fund e bashkojm me lulelakren e avullosur tere kete e kalojm ne blender ose me shkopin magjik e bluajm perfundojm me majdanozin.Parangrohim furren ne 200°C
Thajm salmonin me leck kuzhines dhe prisni ne katrorka te vogla.

Ne tepsi shtojm pastat e ziera, salmonin dhe salcen.
Per 30 min.

JU BEFTE MIRE

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Salmon patate dhe perime

Pasta me ricotta dhe domate

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

Pasta sallate

Tartë me spinaq dhe salmon

Salmon me djathe feta dhe koper

Salmon me ullinj dhe leng portokalli

quinoa me salmon&merluc

Pizza turke- Lahmacun

Peshk furres ne shtrat te vezes se bardhe

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Sallata me panxhar dhe dressing

Filed Under: Pasta, Uncategorized

Pasta me ricotta dhe domate

Pasta me ricotta dhe domate

Pasta me ricotta dhe domate
Perberesit:

300 gr pasta
250 gr domate te vogla
2 thelpinje hudhra
100 gr ricotta
5-6 luge pana (hopla)
5 domate te thara ne vaj
100 gr kackavall
chives
kripe dhe piper i zi
1. Pasta e ziejm ne uje me kripe. Pas zierjes e kullojm dhe shpelajm me uje te ftohet, kullojeni mire.

2. Marrim ricotta, hudhrat, pana, domatet e thara, domatet e vogla, chives i bashkojme me nje ene tani shtojme kripe dhe piper i zi per shije.

3. Ne taven qe do perdorni fillimisht e lyejm me gjalpe ne gjitha anat, vendosim pasten siper tyre ricotten dhe ne fund fare kackavallin me kap chives.

E fusim ne furre derisa te shkrij kackavall. Servojeni me nje sallat jeshile.

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

Penne me mozzarella dhe domate te thata.

Spageti me fileto pules

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

Dessert me cokollade

Pasta sallate

Domate dhe brokol

Patate furres me presh

Domate te mbushura me bulgur dhe mish te grire

tave furres me presh dhe mish te grire

Tave orizi met spinaq dhe domate

supe me presh dhe mish grire

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

Burger i mbushur

Filed Under: Gatime vegjetariane, Pasta, Uncategorized