Baileys Cake

Baileys Cake

perberesit

200 gr çoko e zeze
250 gr gjalpe+ extra
300 gr sheqer
2 vanile sheqer
4 veze
300 gr miell+ extra
1 pluhur pjekes
50 gr cacao puder
200 ml baileys
1 luge cajit me vajPergatitja

Kalojm ne rende 50 gr çoko e grijm imet.
Perziejm gjalpen, sheqerin dhe vanile sheqerin bashke derisa masa te behet kremoze. Shtohen vezet 1 nga 1 duke rrahur me mixer.
Shtojani çokon e grire dhe perzijeni. Pastaj shtoni 100 ml baileys.
Miellin, pluhur pjekes dhe cacao behen bashke shtoni tek gjalpe ngadal duke shtuar dhe 100 ml tjera te baileys.
Formen e cake e lyejm mire me gjalpe dhe permiellim, miellin e tepert e largojm shtohet masa ne forme dhe pjekim ne 175 gr per 45 min.

Pasi eshte pjekur e lem cakeform permbys, lereni ashtu te qendroj nderkohe ftohet dhe shkeputet nga forma.
Ne fund bejme glazuren au bain-marie shtohet vaji dhe çoko dhe e shkrijme, kete ia hedhim siper cake.
Ruajeni ne nje vend te thate dhe ftohet. Jo ne frigo.ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Biskota molles

Biskota me cokollad

Kek molles me salce vanile

Cupcakes

Avokado cupcake

Cake te kripura

Kek molles e shpejt

Tiramisu me shije te muajve nentor/dhjetor speculaaskruiden ne Holande.

Kek portokalli

Torte me puding vanileje

Kek karrotes

Kek limoni

Domate te mbushura me bulgur dhe mish te grire

Toptha me mish te grire me patate

Filed Under: Embelsira, Uncategorized

Leave a Comment