Penne me mozzarella dhe domate te thata.

Penne me mozzarella dhe domate te thata.

Kliko fotot per te zmadhuare Perberesit:
500 gr fileto pules

150 gr domate te thata ne vaj

1 luge cajit spec pikante

1 luge cajit origano

200 pana

400 gr penne

2 luge majdanoz

125 gr mozzarella

Kripe dhe piper i zi

Përgatitja:
Filetot e pules i thajm me lecke kuzhine i presim ne copa te vogla. Domatet i kullojm dhe vajin e ruajm. Presim domatet ne copa te vogla.

Ne tigan shtojm vajin e domateve skuqim filetot e pules gjersa te marrin ngjyre. Pastaj shtojm domatet i skuqim 1 min bashke. Shtohet mozzarella e prere ne copa te vogla shume, tani vazhdojm me kripe, piper i zi, origano dhe specin pikante ketu hedhim dhe pana ne fund bashkojm majdanozin.
Nga ana tjeter kemi zier penne kur te jen zier i kullojm dhe shpelajm me uje te ftohet. Kullojeni mire. Ne tenxhere ku kemi zier penne i hedhim pak vaj dhe i skuqim pak. Pennet i hedhim tek salca e pergatitur ose mund te i servoni ne pjata dhe siper tyre vendosim salcen.
Ju befte.
Tip: Nese keni femije qe do han me ju, kujdes me specin pikante.

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Dips pules

Spageti me fileto pules

supe me presh dhe mish grire

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Tosti me borzilok dhe mozzarella

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

Domate dhe brokol

Domate te mbushura me bulgur dhe mish te grire

Pasta me ricotta dhe domate

Tave orizi met spinaq dhe domate

Toptha me mish te grire me patate

pene me patelxhan

Filed Under: Pasta, Te gjitha recetat”

Pasta me ricotta dhe domate

Pasta me ricotta dhe domate

Pasta me ricotta dhe domate
Perberesit:

300 gr pasta
250 gr domate te vogla
2 thelpinje hudhra
100 gr ricotta
5-6 luge pana (hopla)
5 domate te thara ne vaj
100 gr kackavall
chives
kripe dhe piper i zi
1. Pasta e ziejm ne uje me kripe. Pas zierjes e kullojm dhe shpelajm me uje te ftohet, kullojeni mire.

2. Marrim ricotta, hudhrat, pana, domatet e thara, domatet e vogla, chives i bashkojme me nje ene tani shtojme kripe dhe piper i zi per shije.

3. Ne taven qe do perdorni fillimisht e lyejm me gjalpe ne gjitha anat, vendosim pasten siper tyre ricotten dhe ne fund fare kackavallin me kap chives.

E fusim ne furre derisa te shkrij kackavall. Servojeni me nje sallat jeshile.

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

Penne me mozzarella dhe domate te thata.

Spageti me fileto pules

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

Dessert me cokollade

Pasta sallate

Domate dhe brokol

Patate furres me presh

Domate te mbushura me bulgur dhe mish te grire

tave furres me presh dhe mish te grire

Tave orizi met spinaq dhe domate

supe me presh dhe mish grire

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

Burger i mbushur

Filed Under: Gatime vegjetariane, Pasta, Uncategorized

Pasta integrale me salmon dhe lulelaker

Pasta integrale me salmon dhe lulelaker

Pasta integrale me salmon dhe lulelaker

PERBERESIT

1 lulelaker e vogel
1 luge gjelles me gjalpe
1/2 luge gjelles me miell
350 qumesht i perzier me uje
210 gr pasta integrale
250 gr salmon pa lekure
25 gr djathe kackavall
1 luge gjelles me vaj ulliri
1 luge e vogel me oregano
1 grushte me majdanoz

PERGATITJA

Gjethet e lulelakres i pastrojm dhe thajm mire, vendosim ne tepsi me leter pak vaj ulliri dhe origano fusim ne furre deri te zbus.

Pastat i ziejm sipas pershkrimit qe kane ne pako.
Marrim lulekaren e pastrojm, gjethet e brendshme te saj i ruajm.
lulelakren presim ne copa te vogla, qerojeni trungun e saj dhe prisni ne copa te vogla.

Lulelakren dhe trungun e saj e avullosim per pak minuta.

Salca:

Shkrijm gjalpen shtohet mielli skuqim shkurt keto bashke, shtohet uji perzier me qumesht dhe perziejni me tel kuzhines. Lereni te ziejn ne zjarre te ngadalt ku do te shtoni dhe pak kripe dhe pak piper i zi ne fund e bashkojm me lulelakren e avullosur tere kete e kalojm ne blender ose me shkopin magjik e bluajm perfundojm me majdanozin.Parangrohim furren ne 200°C
Thajm salmonin me leck kuzhines dhe prisni ne katrorka te vogla.

Ne tepsi shtojm pastat e ziera, salmonin dhe salcen.
Per 30 min.

JU BEFTE MIRE

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Salmon patate dhe perime

Pasta me ricotta dhe domate

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

Pasta sallate

Tartë me spinaq dhe salmon

Salmon me djathe feta dhe koper

Salmon me ullinj dhe leng portokalli

quinoa me salmon&merluc

Pizza turke- Lahmacun

Peshk furres ne shtrat te vezes se bardhe

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Sallata me panxhar dhe dressing

Filed Under: Pasta, Uncategorized

Makarona me brokoli dhe fileto pules

Makarona me brokoli dhe fileto pules

Makarona me brokoli dhe fileto pules

Kliko ne fotot per te zmadhuare. Perberesit:
4 fileto pules

1 koke brokoli

200 gr kackavall

2 pako pana

1 salce kosi

Makarona

1 luge cajit hudher puder

1 luge cajit kripe

Piper i zi

Pergatitja:
1. Makaronat i ziejm ne uje te mjaftushem me kripe. Kullojeni dhe shpelani me uje te ftohet. Pastaj ne tenxhere/tigan skuqim me pak gjalpe.
2. Marrim filetot e pules i pastrojm dhe i thajm me lecku kuzhines.

Hidhni siper saj pak kripe dhe piper i zi ne gjitha anet.

Ia japim nje skuqje ne tigan/grill sa t’i japim nje ngjyre te bukur pastaj i heqim.

Vendoseni filetot ne tepsi, mbi shtojme brokolin (brokolin mund ta avullsoni ca minuta perpara)

3. Merremi me salcen:

Ne nje tenxhere shtojme panen, salce kosin, hudher puder, pak kripe, piper i zi perziejm mire sapo fillon te marre nje vale shtojme kackavallin dhe vazhdojm duke perzier!

Kur kackavall eshte shkrire ia hedhim filetove siper pastaj e fusim ne furre, rreth 25 min.
Servojeni me makarona

Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Lazanje me spinaq dhe fileto pules

Dips pules

Spageti me fileto pules

fileto pules me ananas

Fileto pules ne salce kosi

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Brokoli me kackavall

Buke me brokoli

peshk ne fileto paste dhe salce specave:

Bouillion pules

Marinimi pules

Pergatitja pules

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

Filed Under: Pasta, Te gjitha recetat