Sallata me panxhar dhe dressing

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Sallata me panxhar dhe dressing

Kliko ne foto per te zmadhuare

Kliko ne foto per te zmadhuare Perbersite
1-2 panxhar

1 qepe

1/2 kastravec

1 grusht ullinj

50-100 gr djathe feta

1 sallat jeshile mesatare

1 grusht bajame

1 grusht fara kungulli

4-6 veze te ziera

kripe dhe piper i zi
Te gjithe perberesit priten ne copa te vogla ne fund e presim panxharin.

Ne nje ene te thelle vendosim sallaten jeshile pastaj hedhim perberesit e tjere. Kurse qepen me panxhar i perziejm bashke keto vendosim siper sallates jeshile.

Nje gjethe mente.

Dressing
5 luge vaj ulliri

1 luge mjalte, mund te shtoni gjithsej 5 luge varet sipas shijes tuaj.

5 luge leng limoni dhe

1 luge mustard mix ne blender dhe e keni gati per sallaten.
Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Panxhar me borzilok

Buke e mbushur me presh dhe panxhar

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Dressing per sallatra

Crepa furres

Buke me kackavall

Mango-Shege-Panxhar

sallat stinore me fasule dhe asparag

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

Sallat me patate, rucola dhe djathe kackavalli

tave orizi me brokol dhe cornflakes

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Sallate patateve

Sallate me tuna

Filed Under: Sallatra, Te gjitha recetat

Sallat me patate, rucola dhe djathe kackavalli

Sallat me patate

Sallat me patate, rucola dhe djathe kackavalli

Perberesit

450 gr patate te vogla
130 gr rucola
1 luge me fara pishe
180 gr domate cherry
180 gr djathe kackaval
2 veze te ziera
1/2 qepe e kuqe
chives ose qepe te njomaPer dressing:

1 luge me mustard
1 luge mjalte
1 luge me leng limoni
4 luge me vaj ulliriPergatitja

Avullosim patatet per 10-12 min deri te zbuten. Kullojeni dhe shpelani me uje te ftohet. Skuqim pak ne tigan me pak vaj ulliri derisa te marrin nje faqe, ngjyre tjeter per rreth 4 minuta dhe lereni te ftohen
Perziejm perberesit per dressing te gjitha ne nje ene.
Shperndani ne nje pjate rucola, kacakvallin e prera ne kubik dhe patatet.
Pjekim fara pishe ne tigan pa vaj.
Vazhdojm me vezet, domatet, qepen dhe chives siper salates hedhim dressing kripe dhe piper i zi.Keshille: tek patatet mund te shtoni rosmarin te prere imet!ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Sallat me patate dhe mish vici

sallat stinore me fasule dhe asparag

Sallata me panxhar dhe dressing

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Toptha me mish te grire me patate

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Patate furres me presh

Pizza me salce kosi te aromatizuar dhe patate

Pizza met patelxhan

Salmon patate dhe perime

Tave me mish te grire dhe djathe emmentaler

Sallate me tuna

Salmon me djathe feta dhe koper

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

Filed Under: Sallatra

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Kliko ne foto per te zmadhuare Perbersite
3 luge uthell rrushi e kuqe

500 gr rrepa te kuqe

1 salat jeshile ose rucola

100 gr djathe feta

1 avocado
dressing:
2 luge majonez

1 luge vaj ulliri

1 luge cajit dijon mustard

kripe dhe piper per shije
Dressing i bashkojme perberesit dhe perziejm mire
Pergatitja e rrepes te kuqe:
Rrepat e kuqe fillimisht i pjekim ne furre. Ato i mbeshtjellim me aluminfoli dhe e fusim ne furre per 1 ore ne 200 grad. Kur e heqim nga furra e lem ashtu per 30 min te qendrojn.

Me pas e pastrojm, lekura saj hiqet shume lehtas ne fund e pastrojm me uje.

I presim ne kubike te vogla.

Ne nje pjate vendosim nje flet nga salata jeshile pse rucola pastaj i hedhim rrepat te cilat i kemi kaluar ne uthell rrushi, shtohet avocado e prere ne kubike te vogla, djathe feta dhe dressing i hedhim pak majdanoz i thate ose te fresket.
Servojeni direkt.
Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Sallat me patate, rucola dhe djathe kackavalli

Fileto pules ne salce kosi

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

sallat stinore me fasule dhe asparag

Pizza tuna

Bouillion pules

fileto pules me ananas

Sallata me panxhar dhe dressing

Sallat me patate dhe mish vici

Sallate me tuna

Sallate patateve

Peshk furres ne shtrat te vezes se bardhe

Filed Under: Sallatra, Te gjitha recetat