Buka tenxhere

Buka tenxhere

Buka tenxhere

Kliko fotot per te zmadhuare Perberesit:
3 gota uje vaket

1 luge gjelles jo plot kripe himalaya

1 luge gjelles jo plot me maja (bio)

Mjalte

Fara kungullit te bluara

Fara linit

Vaj kokosit

Miell integral sa te ka nevoj (nuk e kam peshuar)

Pergatitja:
Ne uje shtojme kripen, mjalten, vajin dhe maja e lem ashtu deri maja te shkrihet. Tani e lem te dyfishoj brumi.

Tenxheren e fusim ne furre qe te nxej ne 220 grad.

Hedhim pak miell ne tenxheren e nxehte pastaj brumin dhe lyejm siper me pak vaj ose uje (une perdora uje) dhe vendosni farat siper futeni ne furre per nja 45 min deri 1 ore.

Pasi eshte pjekur lereni ashtu te qendroj sa te ftohet.

Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

Buke te vogla

supe me presh dhe mish grire

Buke me qepe & kackavall

Buke te vogla me shafran & rrushe i thate

Patate furres me presh

Kifle

Buke per hamburger

Crepa furres

Buke me kackavall

Buke e mbushur me presh dhe panxhar

kifle me cokopasta

buke te mbushura me djathe

Smoothie me Kumbulla dhe shalqi

Filed Under: Brumera, Te gjitha recetat

Tave me mish te grire dhe djathe emmentaler

Tave me mish te grire dhe djathe emmentaler

Tave me mish te grire dhe djathe emmentaler

Perberesit:
250 gr kepurdha

2 thelpinje hudhra

Majdanoz

400 gr mish i grire

1 presh

6 feta buke

3veze

Vaj kokosi ose vaj ulliri

300-400 gr salce kosi

150 gr djathe emmentaler (50 gr e ndajm per ne fund)

gjalpe, kripe himalaya, piper i zi dhe i kuq

Pergatitja:
Per salcen: 100 gr djathe te grire ne rend e bashkojm me salcen e kosit dhe vezet, shtohet pak kripe dhe piper i zi dhe e lem me nje ane.
Preshin e presim ne rrathe dhe e pastrojm mire gjithashtu dhe kepurdhat. Presim hudhrat dhe majdanozin imet.

Ne tigan shtojm pak vaj dhe skuqim mishin e grire pastaj hedhim preshin me kepurdhat te cilave u japim shije me kripe, piper i zi dhe piper i kuq. Lereni te skuqen ne zjarre te ngadalet.

Ne nje tigan tjeter shtojem vajin dhe hudhrat mbi to vendosim 3 feta bukes te cilat i skuqim ne dy anet keshtu vazhdojm dhe me 3 te tjerat.

Taven qe do perdorim e lyejm me gjalpe, vedosim 3 feta bukes pastaj 1/4 e salces dhe mishin e grire, tani vendosim edhe te 3 fetat e bukes dhe e perfundojm me salcen pak djathe i kaluar ne rende.
Pjekim per 30-40 min ne 200 grad.
Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

tave furres me presh dhe mish te grire

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

Toptha me mish te grire me patate

Domate te mbushura me bulgur dhe mish te grire

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

patelxhanrole

cannelloni me mish te grire dhe spinaq

supe me presh dhe mish grire

Cannelloni me mish te grire dhe salce beshameli

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Tave orizi met spinaq dhe domate

buke te mbushura me djathe

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

Filed Under: Gatime mishi, Te gjitha recetat