Makarona me brokoli dhe fileto pules

Makarona me brokoli dhe fileto pules

Kliko ne fotot per te zmadhuare. Perberesit:
4 fileto pules

1 koke brokoli

200 gr kackavall

2 pako pana

1 salce kosi

Makarona

1 luge cajit hudher puder

1 luge cajit kripe

Piper i zi

Pergatitja:
1. Makaronat i ziejm ne uje te mjaftushem me kripe. Kullojeni dhe shpelani me uje te ftohet. Pastaj ne tenxhere/tigan skuqim me pak gjalpe.
2. Marrim filetot e pules i pastrojm dhe i thajm me lecku kuzhines.

Hidhni siper saj pak kripe dhe piper i zi ne gjitha anet.

Ia japim nje skuqje ne tigan/grill sa t’i japim nje ngjyre te bukur pastaj i heqim.

Vendoseni filetot ne tepsi, mbi shtojme brokolin (brokolin mund ta avullsoni ca minuta perpara)

3. Merremi me salcen:

Ne nje tenxhere shtojme panen, salce kosin, hudher puder, pak kripe, piper i zi perziejm mire sapo fillon te marre nje vale shtojme kackavallin dhe vazhdojm duke perzier!

Kur kackavall eshte shkrire ia hedhim filetove siper pastaj e fusim ne furre, rreth 25 min.
Servojeni me makarona

Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Lazanje me spinaq dhe fileto pules

Dips pules

Spageti me fileto pules

fileto pules me ananas

Fileto pules ne salce kosi

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Brokoli me kackavall

Buke me brokoli

peshk ne fileto paste dhe salce specave:

Bouillion pules

Marinimi pules

Pergatitja pules

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

Filed Under: Pasta, Te gjitha recetat

Leave a Comment