Pasta integrale me salmon dhe lulelaker

Pasta integrale me salmon dhe lulelaker

PERBERESIT

1 lulelaker e vogel
1 luge gjelles me gjalpe
1/2 luge gjelles me miell
350 qumesht i perzier me uje
210 gr pasta integrale
250 gr salmon pa lekure
25 gr djathe kackavall
1 luge gjelles me vaj ulliri
1 luge e vogel me oregano
1 grushte me majdanoz

PERGATITJA

Gjethet e lulelakres i pastrojm dhe thajm mire, vendosim ne tepsi me leter pak vaj ulliri dhe origano fusim ne furre deri te zbus.

Pastat i ziejm sipas pershkrimit qe kane ne pako.
Marrim lulekaren e pastrojm, gjethet e brendshme te saj i ruajm.
lulelakren presim ne copa te vogla, qerojeni trungun e saj dhe prisni ne copa te vogla.

Lulelakren dhe trungun e saj e avullosim per pak minuta.

Salca:

Shkrijm gjalpen shtohet mielli skuqim shkurt keto bashke, shtohet uji perzier me qumesht dhe perziejni me tel kuzhines. Lereni te ziejn ne zjarre te ngadalt ku do te shtoni dhe pak kripe dhe pak piper i zi ne fund e bashkojm me lulelakren e avullosur tere kete e kalojm ne blender ose me shkopin magjik e bluajm perfundojm me majdanozin.Parangrohim furren ne 200°C
Thajm salmonin me leck kuzhines dhe prisni ne katrorka te vogla.

Ne tepsi shtojm pastat e ziera, salmonin dhe salcen.
Per 30 min.

JU BEFTE MIRE

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Salmon patate dhe perime

Pasta me ricotta dhe domate

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

Pasta sallate

Tartë me spinaq dhe salmon

Salmon me djathe feta dhe koper

Salmon me ullinj dhe leng portokalli

quinoa me salmon&merluc

Pizza turke- Lahmacun

Peshk furres ne shtrat te vezes se bardhe

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Sallata me panxhar dhe dressing

Filed Under: Pasta, Uncategorized

Leave a Comment