Pasta me ricotta dhe domate

Pasta me ricotta dhe domate
Perberesit:

300 gr pasta
250 gr domate te vogla
2 thelpinje hudhra
100 gr ricotta
5-6 luge pana (hopla)
5 domate te thara ne vaj
100 gr kackavall
chives
kripe dhe piper i zi
1. Pasta e ziejm ne uje me kripe. Pas zierjes e kullojm dhe shpelajm me uje te ftohet, kullojeni mire.

2. Marrim ricotta, hudhrat, pana, domatet e thara, domatet e vogla, chives i bashkojme me nje ene tani shtojme kripe dhe piper i zi per shije.

3. Ne taven qe do perdorni fillimisht e lyejm me gjalpe ne gjitha anat, vendosim pasten siper tyre ricotten dhe ne fund fare kackavallin me kap chives.

E fusim ne furre derisa te shkrij kackavall. Servojeni me nje sallat jeshile.

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

Penne me mozzarella dhe domate te thata.

Spageti me fileto pules

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

Dessert me cokollade

Pasta sallate

Domate dhe brokol

Patate furres me presh

Domate te mbushura me bulgur dhe mish te grire

tave furres me presh dhe mish te grire

Tave orizi met spinaq dhe domate

supe me presh dhe mish grire

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

Burger i mbushur

Filed Under: Gatime vegjetariane, Pasta, Uncategorized

Leave a Comment