Penne me mozzarella dhe domate te thata.

Kliko fotot per te zmadhuare Perberesit:
500 gr fileto pules

150 gr domate te thata ne vaj

1 luge cajit spec pikante

1 luge cajit origano

200 pana

400 gr penne

2 luge majdanoz

125 gr mozzarella

Kripe dhe piper i zi

Përgatitja:
Filetot e pules i thajm me lecke kuzhine i presim ne copa te vogla. Domatet i kullojm dhe vajin e ruajm. Presim domatet ne copa te vogla.

Ne tigan shtojm vajin e domateve skuqim filetot e pules gjersa te marrin ngjyre. Pastaj shtojm domatet i skuqim 1 min bashke. Shtohet mozzarella e prere ne copa te vogla shume, tani vazhdojm me kripe, piper i zi, origano dhe specin pikante ketu hedhim dhe pana ne fund bashkojm majdanozin.
Nga ana tjeter kemi zier penne kur te jen zier i kullojm dhe shpelajm me uje te ftohet. Kullojeni mire. Ne tenxhere ku kemi zier penne i hedhim pak vaj dhe i skuqim pak. Pennet i hedhim tek salca e pergatitur ose mund te i servoni ne pjata dhe siper tyre vendosim salcen.
Ju befte.
Tip: Nese keni femije qe do han me ju, kujdes me specin pikante.

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Dips pules

Spageti me fileto pules

supe me presh dhe mish grire

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Tosti me borzilok dhe mozzarella

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

Tave me pure, mish i grire dhe lulelaker

Domate dhe brokol

Domate te mbushura me bulgur dhe mish te grire

Pasta me ricotta dhe domate

Tave orizi met spinaq dhe domate

Toptha me mish te grire me patate

pene me patelxhan

Filed Under: Pasta, Te gjitha recetat”

Leave a Comment