Pule furres me gjalpe te aromatizuar

Pule furres me gjalpe te aromatizuar

Perberesit

100 gr gjalpe
70 gr chives
70 gr majdanoz
1 spece i djegst
2 thelpinje hudher
Leng limoni
Pak mustard
kripe &piper; i zi
Perberesit per patatet

4 patate
1 presh
1 kungulleshk
pak spinaq
salce specave
1 luge e mesme me domate pure
uje
panaper lyerjen e pules siper

vaj ulliri
curry puder
piper i kuq & piper i zi
kripe
Pergatitja gjalpit te aromatizuar

Gjalpe duhet te jet i bute ne temperatur ambienti. Te gjithe perberesit e lartepermendur bashkohen ne “foodprocessor”.
Marrim pulen dhe e gjalpen e pergatitur e fusim nen lekuren e saj duke shtuar dhe kripe trash.
Lyjeni mishin e pules dhe lereni te qendroj me ore te tera ashtu. Te mbuluar me leter kuzhine.
Pjekim ne furren e parangrohur ne 220 gr per 45 min.

Pergatitja patateve

Patatet e pastruara i avullosim. Pastaj marrim presh, kungulleshken dhe spinaq i skuqim ne zjarre te bute per disa minuta. Shtojm domate puren dhe salcen e specave. Shtohet uji dhe pak pana.
Pasi patatet jane avullosor i marrim dhe heqim brendesin e tyre bashkojm tek masa e preshit.
Patateve ju shtojm kripe dhe masen e pergatitur ua shtojm ne brendesin e patateve dhe kalojm pak ne furre.
Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

kofsha pules ne cornflakes

Fileto pules ne salce kosi

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Sallate patateve

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Tave furre me patelxhan

Pizza me salce kosi te aromatizuar dhe patate

Crepa furres

Peshk furres ne shtrat te vezes se bardhe

Patate furres me presh

tave furres me presh dhe mish te grire

Tereshera me gjalpe kikiriku

Filed Under: Gatime pule, Uncategorized

Leave a Comment