quinoa me salmon&merluc

quinoa me salmon&merluc

Perberesit:

1 filxhan quinoa
1 l uje
1 qepe
3 thilpinje hudhera
bouilonpuder bio

marinada per peshk

1 luge leng limoni
200ml vaj ulliri
1/2 kripe deti
3 thelpinje hudher
1 luge cajit me trumze
1 luge cajit me rosmarin
1 luge cajit me oregano
1 luge gjelles me majdanoz
1 qepe mesatare
1 presh pjesen gjelbert

Pergatitja:

Marrim ujin e ziejm me bouilonpuder, qepen dhe hudhrat. Pasi qe uji ka marre aromen e mire te saj me ate uje ziejm quinoa. Shtojme ne tenxhere 1 filxhan quinoa (e cila permban 200ml uje) dhe nga uji qe kemi zier shtojm 1-1/2 filxhanit dhe 1/2 gote vere te bardhe. Quinoa e lem te ziejn derisa uji te shteroj e tera perziejm mire dhe ndalim zjarrin. E lem te mbuluar me kapak per 20 min te tjera. Per marinaden;
Perziejm te gjithe perberesit bashke, qepa, hudhra dhe presh te prera ne copa te vogla. Lereni disa ore keshtu qe te nderlidhet aroma e tyre me vajin. Peshqit me pare i kemi thare me lecke kuzhine pastaj ia shtojme marinaden siper tyre. Per nje rezultat me te mire lereni te qendrojn 1 nate ne marinade.Ne tigan te thelle skuqim peshkun per pak minuta te shkurtera. Servojeni ne pjata te ngrohta quinoa, peshqit dhe ndonje perime tjeter ne rastin tim kisha laker brukseli te avullosura dhe nje sallat te gjelbert. Theksoj: uji ku keni zier qepen me hudhra pjesen tjeter te saj mund ta perdorni per ndonje salce ose supe.Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Buke te vogla me sardele.

Dips pules

Sallate me tuna

Pizza tuna

Tartë me spinaq dhe salmon

Dips me fasule

Biskota me cokollad

Biskota molles

mish qengji me perime

Marinada per mish qengji

Sallate patateve

Salmon me djathe feta dhe koper

Salmon patate dhe perime

Lasagne me salmon dhe kungulleshka

Filed Under: Gatime peshku

Leave a Comment