Role pules me perime

Tip pesto:
4 qepe te njoma

1 filxhan kafeje turke me vaj

1 grusht parmesan

kripe dhe piper i zi

-Qepet e njoma i pastrojm dhe i presim ne copa te vogla, vendosim ne procesor me gjithe perberesit e tjere. Lereni me nje ane.

Pergatitja e filetove te pules:
4 fileto pules

8 flete fileto mishit (mish per sandwich)
-Filetot e pules i presim ne mes i shtypim me cekic kuzhine ose tenxhere i pastrojm dhe i thajm me leck kuzhines.

Kryposim, piper i kuq, i zi, vaj dhe erezat tjera qe ju deshironi.

Ne tavoline shtroni aluminfoli, mbi te rendisim 8 filetot e mishit (sandwich) pastaj radhitim filetot e pules jo shume larg njera tjetres.

-Pastaj ne mes te saj shtoni “tip pesto”me qepe te njoma qe kemi pergatit.

Filloni dhe beni role me ndihmen e aluminfolit. Pasi te keni bere role, mbeshtilleni 2x me plastikfoli mire dhe lereni ne frigo per 1 nate ose per disa ore. (nje nate me mire sepse edhe roleja nuk hapet gjate pjekjes)

Pergatitja perimeve:
Laker brukseli

Lulelaker e mesme

1.2 kg patate

-Keto tre perimet i pastrojm dhe i vendosim ne tenxhere per avullim (mos i avullosni deri ne fund sepse do hyn dhe 25-30 min ne furre). Ne fund i vendosim ne tave mishin dhe perimet sperkasim me pak vaj dhe erezat ne vijim:
Koriander

Chives

1 grusht parmesan

1 luge cajit piper i kuq

Kripe dhe piper i zi

Pjekim ne furre per 25-30 min ne 250 grad.

Ju befte mire.

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Spageti me fileto pules

Dips pules

Pergatitja pules

Marinimi pules

kofsha pules ne cornflakes

fileto pules me ananas

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Fileto pules ne salce kosi

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

mish qengji me perime

Salmon patate dhe perime

Perime me nitrate te moderuara, menu ditore dhe dobit e vitamineve per foshnjat e porsalindura

Bouillion pules

Filed Under: Gatime pule, Te gjitha recetat

Leave a Comment