Sallat me patate, rucola dhe djathe kackavalli

Sallat me patate, rucola dhe djathe kackavalli

Perberesit

450 gr patate te vogla
130 gr rucola
1 luge me fara pishe
180 gr domate cherry
180 gr djathe kackaval
2 veze te ziera
1/2 qepe e kuqe
chives ose qepe te njomaPer dressing:

1 luge me mustard
1 luge mjalte
1 luge me leng limoni
4 luge me vaj ulliriPergatitja

Avullosim patatet per 10-12 min deri te zbuten. Kullojeni dhe shpelani me uje te ftohet. Skuqim pak ne tigan me pak vaj ulliri derisa te marrin nje faqe, ngjyre tjeter per rreth 4 minuta dhe lereni te ftohen
Perziejm perberesit per dressing te gjitha ne nje ene.
Shperndani ne nje pjate rucola, kacakvallin e prera ne kubik dhe patatet.
Pjekim fara pishe ne tigan pa vaj.
Vazhdojm me vezet, domatet, qepen dhe chives siper salates hedhim dressing kripe dhe piper i zi.Keshille: tek patatet mund te shtoni rosmarin te prere imet!ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Sallat me patate dhe mish vici

sallat stinore me fasule dhe asparag

Sallata me panxhar dhe dressing

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Toptha me mish te grire me patate

Mish pules ne salce dhe patate, panxhar furres

Patate furres me presh

Pizza me salce kosi te aromatizuar dhe patate

Pizza met patelxhan

Salmon patate dhe perime

Tave me mish te grire dhe djathe emmentaler

Sallate me tuna

Salmon me djathe feta dhe koper

Patate te mbushura me mish te grire, salce kremoze dhe spinaq

Filed Under: Sallatra

Leave a Comment