Salmon me ullinj dhe leng portokalli

Perberesit

 • 5 luge vaj ulliri
 • 6 degeza majdanoz
 • 2 thelpinje hudhera
 • 1 cope buke thekre
 • 2 luge me ullinj te zi
 • 1 luge cajit me lekuren e portokallit
 • 1 luge e mesme me kaperi
 • lengun e ½ portokallit
 • 4-5 copa salmon
 • 1 gote vere e bardhe
 • 1 luge gjalpe
 • kripe dhe piper i zi

Pergatitja

Parangrohim furren ne 200°C.
Buken, majdanoz, hudhrat dhe vajin e ullirit i vendosim ne foodprocessor dhe miksojm.
Pastaj shtohet, ullinjet, kapperin, lekuren e portokallit dhe miksojeni per pak sekonda.
Vendosim salmonin ne tave dhe e mbulojm me masen e pergatitur me pare.
Ne tave shtoni lengun e portokallit dhe veren e bardhe.

Pjekim per 15-20 min.
Servojeni salmon ne pjata te ngrohta dhe salces se salmonit i shtojm 1 luge gjalpe dhe perziejm, kete salcen hedhjani salmonit siper.
E shijshme me patate dhe perime, zgjedhja ne duart tuaja.
Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

Salmon me djathe feta dhe koper

Tartë me spinaq dhe salmon

Kek portokalli

quinoa me salmon&merluc

Lasagne me salmon dhe kungulleshka

Salmon patate dhe perime

Patelxhan ne salce domatesh

Fileto pules ne mjalte dhe mustard

Marinada per mish qengji

mish qengji me perime

Krem salmoni & ereza

Pule furres me gjalpe te aromatizuar

Biskota me cokollad

Biskota molles

Filed Under: Gatime peshku, Uncategorized

Leave a Comment