salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

salat rrepakuqe me fleta salates jeshile

Kliko ne foto per te zmadhuare Perbersite
3 luge uthell rrushi e kuqe

500 gr rrepa te kuqe

1 salat jeshile ose rucola

100 gr djathe feta

1 avocado
dressing:
2 luge majonez

1 luge vaj ulliri

1 luge cajit dijon mustard

kripe dhe piper per shije
Dressing i bashkojme perberesit dhe perziejm mire
Pergatitja e rrepes te kuqe:
Rrepat e kuqe fillimisht i pjekim ne furre. Ato i mbeshtjellim me aluminfoli dhe e fusim ne furre per 1 ore ne 200 grad. Kur e heqim nga furra e lem ashtu per 30 min te qendrojn.

Me pas e pastrojm, lekura saj hiqet shume lehtas ne fund e pastrojm me uje.

I presim ne kubike te vogla.

Ne nje pjate vendosim nje flet nga salata jeshile pse rucola pastaj i hedhim rrepat te cilat i kemi kaluar ne uthell rrushi, shtohet avocado e prere ne kubike te vogla, djathe feta dhe dressing i hedhim pak majdanoz i thate ose te fresket.
Servojeni direkt.
Ju befte mire

Trego receten edhe miqeve tuaj ne Facebook.

Recetat tjera

tave orizi me brokol dhe cornflakes

Sallat me patate, rucola dhe djathe kackavalli

Fileto pules ne salce kosi

tave spinaqi me pure dhe kofsha pules

Supe lulelakres me pistaqe (fisteka) dhe vaj lajthis

sallat stinore me fasule dhe asparag

Pizza tuna

Bouillion pules

fileto pules me ananas

Sallata me panxhar dhe dressing

Sallat me patate dhe mish vici

Sallate me tuna

Sallate patateve

Peshk furres ne shtrat te vezes se bardhe

Filed Under: Sallatra, Te gjitha recetat